Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου παρουσίασε σκετς, κείμενα και έδειξε μικρού μήκους βίντεο κατά της βίας στα σχολεία.
Υπεύθυνη ήταν η Παπαδημητρίου Μαρία (εικαστικός) με τη βοήθεια του Γεωργακόπουλου Απόστολου (πληροφορικός), Καρπενησιώτη Ηλία(Δάσκαλος ΣΤ2) και Καραγιάννη Ιωάννη(γυμναστής).
Οι μαθητές του ΣΤ1 παρουσίασαν τα κείμενα με θέμα τι είναι εκφοβισμός, τι μορφές παίρνει και ποιοι είναι οι τρόποι αντιμετώπισης από την πλευρά του σχολείου και των παιδιών απέναντι στους συμμαθητές τους, ώστε να εξαλειφθεί.
Η παρουσίαση έγινε στους μαθητές της Ε' και της Στ' τάξης με σκοπό την ενημέρωση και πρόληψη κοινωνικών χασμάτων που μπορεί να υπάρχουν στις μέρες μας στα σχολεία, την αναγνώριση των δικαιωμάτων τους και τον μεταξύ τους αλληλοσεβασμό και όχι τον ρατσισμό, το λεκτικό εκφοβισμό που μπορεί να συνοδεύονται με υβριστικές εκφράσεις και προσβολές ή την κοινωνική απομόνωση κάποιων παιδιών μέσα στον χώρο του σχολείου.
Στο σχολείο μας δεν έχουν γνωστοποιηθεί κρούσματα ενδοσχολικής βίας, αλλά μια τέτοια παρουσίαση βοήθα για ένα κοινωνικό γίγνεσθαι, καθώς επιθυμούμε μια κοινωνία συνοχής.

Κείμενα Παπαδημητρίου Μαρία.
Ευχαριστούμε τα παιδιά του ΣΤ2 και Ε1 για της αφίσες τους σχετικά με τη μέρα!

.