Γράφει η κ. Ελένη Λιάκου:

Σήμερα αποδίδουμε τιμή στον καπετάν Μελέτη Βασιλείου, σ' έναν ήρωα της επανάστασης του 1821, σ' έναν δικό μας άνθρωπο.

Ο καπετάν Μελέτης γεννήθηκε στη Χασιά το 1778 και έχαιρε εκτίμησης από τους συμπατριώτες του. Είχε μυηθεί από νωρίς στη Φιλική Εταιρεία. Ήταν επικεφαλής στρατιωτικού σώματος 300 Χασιωτών που συντηρούσε ο ίδιος. Συνεργάστηκε με τους οπλαρχηγούς του Μενιδίου και οργάνωσε επαναστατικό στρατόπεδο στο Μενίδι.

Όπως αναφέρουν οι πηγές, στις 14 Απριλίου του 1821 κατέλαβε την Κηφησιά, όπου βρίσκονταν οι εξοχικές κατοικίες των Τούρκων, ενώ στις 18 Απριλίου εξόντωσε στον Κάλαμο 200 Οθωμανούς. Το μεγαλύτερό του όμως κατόρθωμα πραγματοποιήθηκε στις 25 Απριλίου του ’21. Μ' ένα σώμα 1200 ανδρών απελευθέρωσε την Αθήνα από τους Τούρκους. Τα επόμενα χρόνια  ο καπετάν Μελέτης και τ' αδέλφια του, Θανασης και Γιάννης, συνέχισαν να πολεμούν τους Τούρκους υπό τις διαταγές του Οδυσσέα Ανδρούτσου.

Το 1826 ο Μελέτης Βασιλείου δολοφονήθηκε από συμπατριώτες του και όπως αναφέρει ο στρατηγός Μακρυγιάννης στα «Απομνημονεύματα», φυσικοί αυτουργοί της δολοφονίας του ήταν οι προεστοί της Αθήνας. Αυτό που δεν κατάφεραν οι εχθροί, το κατάφερε ο εμφύλιος σπαραγμός μεταξύ των Ελλήνων.

Μετά τον θάνατό του η γυναίκα του και ο γιος του εγκατέλειψαν τη Χασιά και ήρθαν να κατοικήσουν στον Ασπρόπυργο, που εκείνη την εποχή ονομαζόταν «Καλύβια Χασιάς». Τα αδέλφια του συνέχισαν τον αγώνα μέχρι την απελευθέρωση και μάλιστα τιμήθηκαν από τον βασιλιά Όθωνα με το «Αργυρούν Αριστείο» για την προσφορά τους.

Για να τιμήσουμε τον ήρωα, εμείς οι συμπολίτες του, στήσαμε το ανάγλυφο μνημείο του στον κήπο του σχολείου μας.

Ο καπετάν Μελέτης δεν ήταν τυχαίος άνθρωπος. Ήταν φύση φιλελεύθερη. Ήταν πρωτεργάτης της επανάστασης. Ήταν ο πραγματικός απελευθερωτής της Αθήνας, ταγμένος «ψυχή τε και σώματι» στην πατρίδα του.

Είμαστε περήφανοι που είμαστε συμπατριώτες αυτού του ήρωα. Είμαστε περήφανοι που ο τόπος μας γέννησε και ανάθρεψε έναν αγνό και μεγάλο αγωνιστή.

Τιμή και δόξα στον ήρωα καπετάν Μελέτη Βασιλείου.