Δημοτικό σχολείο στον Ασπρόπυργο λειτουργούσε και πριν το 1903, όταν και κατασκευάστηκε το σχετικό κτίριο. Ενδεικτικά, το 1900 λειτουργούσε διτάξιο δημοτικό αρρένων με 140 μαθητές και ένα δημοτικό σχολείο θηλέων με 49 μαθήτριες.
Το 1907, όπου το δημοτικό σχολείο αρρένων στεγάζεται πια στο κτίριο του Συγγρού, οι μαθητές ανέρχονται σε 148. Το αντίστοιχο θηλέων αριθμεί 65 εγγεγραμμένες μαθήτριες.
Αντιστοίχως, το 1910, οι μαθητές ανέρχονται στους 160. Στο δημοτικό σχολείο θηλέων υπάρχουν 75 εγγεγραμμένες μαθήτριες.

Πριν το γυμνάσιο και μετά το δημοτικό, τα παιδιά της εποχής πήγαιναν στο Ελληνικό Σχολείο (ή αλλιώς Σχολαρχείο).
Σύμφωνα με το εκπαιδευτικό σύστημα της εποχής, το δημοτικό ήταν επταετές. Ωστόσο, έπειτα από τέσσερα χρόνια στο δημοτικό σχολείο, ο μαθητής συνέχιζε για τα επόμενα τρία στο Ελληνικό Σχολείο. Ακολουθούσαν το Γυμνάσιο και το Πανεπιστήμιο, και τα δύο από 4 χρόνια.
Ένα τέτοιο Ελληνικό Σχολείο λειτούργησε στον Ασπρόπυργο από το 1903 έως το 1908.
Αξίζουν να αναφερθούν τα ονόματα των μαθητών του εν λόγω σχολείου, αφού πολλοί
εξ αυτών αποτελούν τους πρώτους και αξιότερους αποφοίτους του δημοτικού σχολείου
Ασπροπύργου έπειτα από τη στέγασή του εκείνα τα χρόνια στον χώρο που βρίσκεται σήμερα.

Το 1903, η πρώτη τάξη του Ελληνικού Σχολείου λειτούργησε με 22 μαθητές.
Τον επόμενο χρόνο, το 1904, λειτούργησε και η πρώτη και η δευτέρα τάξη, με σύνολο 35 μαθητές. Το σχολείο λειτούργησε με διευθυντή τον κ. Ευάγ. Παπαναστασίου και δάσκαλο τον κ. Κ. Μαστέλλο.

Το 1905 λειτούργησαν και οι τρεις τάξεις, με συνολικά 34 μαθητές.
Σχολάρχης ήταν ο κ. Κολιόπουλος.

Οι μαθητές του 1906.

Οι μαθητές του 1907.

Οι μαθητές του 1908.

Περισσότερες πληροφορίες, στο τεύχος 18 της Λαμπηδόνας, από τις εκδόσεις του πνευματικού κέντρου του δήμου Ασπροπύργου.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό που περιέχεται στο βιβλίο "Το Χωριό μας" του Δημήτρη Καλλιέρη.

Γεννήθηκαν τα έτη 1915-1918. Στην άκρη αριστερά η δασκάλα Μαρία Μήλα. Η κυρία Κούλα δεξιά καθιστή, δασκάλα συζ. του ιατρού Γρηγόρη Κώνστα. Στην άκρη η καθαρίστρια κυρά Τσάνα (Αλεξάνδρα) Θανάση Πέτρου. Μεταξύ των μαθητριών η Αναστασία Ν. Παπαδημητρίου, δύο κόρες του Δημ. Ευθυμίου, η Δήμητρα Φίλη (Μπόγρη).

Μαθητές του Δημοτικού σχολείου Ασπροπύργου περί το 1920 περίπου.
Κάτω δεξιά ο δάσκαλος Τζαφαράς, κάτω αριστερά η κυρία Μήλα.
Άνω αριστερά η καθαρίστρια του σχολείου.

Οι μαθήτριες γεννήθηκαν κατά τα έτη 1900-1901. Έχουν εισχωρήσει στη φωτογραφία ανάμεσα στα νήπια, ο Παναγιώτης Παπαδημητρίου (Μπατσούρος) και η Ελένη Παπαδημητρίου (συζ. Αθ. Τσίγκου) που έχουν γεννηθεί το 1908. Δασκάλα είναι η Μαρία Μήλα.
Άρα η φωτογραφία μεταξύ των ετών 1910-1912, περίπου.

1940. Στη βορεινή πόρτα του Α’ Δημοτικού Σχολείου. Ο Πρόεδρος Φ. Αντωνίου και Σύμβουλοι της Κοινότητας. Δάσκαλοι (με τα λευκά ο Αντωνόπουλος) και δασκάλες. Μέλη της Σχολικής Εφορείας. Εκπρόσωπος της Πολιτείας (στη μέση με παπιγιόν). Ο παπά-Στέλιος και ο παπά-Δημήτρης.

Η φωτογραφία μεταξύ των ετών 1906-1909.
Υπάρχει στη φωτογραφία ο Δημήτριος Σωτ. Αντωνίου (Πανούση Αντώνη) που γεννήθηκε το 1898 καθώς και ο Αντώνης Αναστ. Καλέργης (Τασ’ Αντώνης).
Δάσκαλοι τότε ήσαν ο Κων. Πολύχρονος και ο Ευάγ. Ανδραβίλιας. Ένας εκ των δύο πρέπει να είναι ο εικονιζόμενος.

Γεννήθηκαν τα έτη 1923-1924.
Μεταξύ των μαθητριών: Αγαθή Γ. Τσόκα (συζ. Χατζή), Ελένη Ν. Φίλη, Κονδήλω Τζαφαρά, Αφροδίτη Κασκαρίκα, Μηλιά Δ. Λιόση, Γεωργία Μπισμπή, Μαρία Δ. Παπού, Σταματίνα Θεοχ. Κουράση, Αγγελική Σαράντη Ευμορφιάδη.
Δεξιά η κυρά Τσάνα Θανάση Πέτρου, καθαρίστρια.
Η φωτογραφία 1933-1935 περίπου.

Από αριστερά (πρώτη σειρά): Η δασκάλα Στέλα Παντελοπούλου, στο μέσον ο Ν. Παντελόπουλος. Με το μπαστούνι ο δάσκαλος Τζαφαράς. Και οι λοιποί μάλλον από το διδακτικό προσωπικό του Δημοτικού Σχολείου.